Historia Instagrama. Na początku był Burbn.

Pisząc o historii i rozwoju portali społecznościowych na naszym Blogu nie można zapomnieć o fenomenie Instagrama. W kwietniu 2012 roku Instagram został zakupiony przez Facebooka za około 1 mld dolarów. Zatem jest dosyć istotną aplikacją w historii Social Media.

Na początku był Burbn.

Historia Instagrama

Burbn. Źródło: learn.onemonth.com

Historia Instagrama rozpoczyna jego pomysłodawca czyli Kevina Systroma, który pewnego dnia postanowił spróbować swoich sił tworząc swoją pierwszą aplikację.  Już jako dziecko okazywał zainteresowanie programowaniem. W dzieciństwie tworzył własne poziomy do gry Doom 2. Po ukończeniu Uniwersytetu Stanforda, pasję do programowania realizował pracując jako m.in. dla takich gigantów jak Google czy Twitter. W Google był także odpowiedzialny za kampanie marketingowe Gmaila. To jednak mu nie wystarczało. Cały czas chciał stworzyć coś swojego. Na początku Systrom pracował nad aplikacją Burbn. Miała ona być połączeniem narzędzia geolokalizacyjnego z możliwością edycji zdjęć. Podczas testów aplikacji Systrom poznał swojego pierwszego współpracownika Mike’a Kriegera, który również pracował nad pewną aplikacją, która miała służyć dzieleniem się swoimi zdjęciami z innymi użytkownikami Internetu. Po połączeniu sił i nawiązaniu współpracy Systrom i Krieger postanowili rozwijać Burbn. Aplikacja szybko zdobyła pierwszych użytkowników, którzy najczęściej używali funkcji edycji zdjęć i dzielenia się nimi. Pomysłodawcy postanowili z Burbn wyrzucić wszystkie funkcjonalności nie związane z edycją i dzieleniem się zdjęciami, i na tym oprzeć swój biznes. Kilka tygodni później Systrom i Krieger podpisali umowę inwestycyjną ze sponsorem na kwotę pół miliona dolarów. Zmienili też nazwę aplikacji na Instagram.

Pierwsze 10 milionów użytkowników Instagrama

W listopadzie 2010 roku w App Storze można było pobrać darmową aplikację do edycji i dzielenia się zdjęciami. W tym samym czasie twórcy Instagrama postanowili zatrudnić kolejnych pracowników i zająć się jeszcze bardziej rozwojem swojego pomysłu. Również w 2010 roku zespół zmienił swoje biuro i przeniósł się do starej siedziby Twittera w San  Francisco. W grudniu tego samego roku Systrom i Krieger ogłosili, że milion użytkowników pobrało Instagrama. W styczniu 2011 roku wychodzi aktualizacja aplikacji, która umożliwia użytkownikom przypisywać zdjęciom hashtagi. W maju 2011 Instagram miał już 5 milionów użytkowników. Z aplikacji zaczynają korzystać takie osoby jak Barack Obama, Tony Hawk czy Snoop Dog. We wrześniu 2011 liczba użytkowników korzystających z Intagrama wzrosła do 10 milionów. W tym miesiącu Instagram otrzymuje też pierwsze bardzo prestiżowe wyróżnienie. Na początku września zostaje okrzyknięty jako najlepiej wykonana lokalna aplikacja w konkursie SF Weekly Web Awards.

Facebook kupuje Instagrama

W w grudniu 2011 aplikacja Instagram zostaje okrzyknięta przez Apple Aplikacją Roku 2011, co wróżyło dużym sukcesem. W kwietniu 2012 roku twórcy udostępniają aplikację mobilną na urządzenia z systemem Android. W ciągu jednego dnia została ona pobrana milion razy. Również tym samym miesiącu Instagram ma już trzydziestomilionową społeczność korzystającącą z aplikacji. Dzień po ogłoszeniu tej wiadomości Instagram został zakupiony przez Facebooka za około 1 mld dolarów. I tak powstała historia Instagrama, która tworzy się do dnia dzisiejszego.

Instagram dzisiaj.

Na dzień dzisiejszy wiemy, że Instagram przekroczył 1 miliard aktywnych użytkowników z czego 500 milionów używa go codziennie. W Polsce aktywnych użytkowników jest około 7 milionów (czyli około 22% całej populacji w naszym kraju). Codziennie publikowanych jest 100 milionów zdjęć! A najbardziej popularne konto na Instagramie ma Cristiano Ronaldo – 150 mln obserwujących.

0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments