Słownik pojęć SEO

Słownik pojęć Google Ads.

Skróty SEO w pigułce!

Tym razem na ruszt wziąłem słownik pojęć SEO. Tak ja już pisałem w poprzednich artykułach, podstawowym elementem przy zdobywaniu wiedzy z zakresu pozycjonowania SEO oraz kampanii reklamowych prowadzonych w Google Ads jest zrozumienie co to w ogóle są za usługi i na czym polegają. Te dwa najważniejsze pojęcia starałem się wyjaśniać w dwóch poprzednich artykułach:

 1. Co to jest pozycjonowanie i na czym polega?
 2. Co to jest Google Ads?

W poprzednim artykule stworzyłem również słownik pojęć Google Ads. Słowniki te powstają ponieważ uważam, że mogą być pierwszym krokiem na zrozumienie i obycie się z fachową nomenklaturą, która zapewne wielokrotnie może się okazać bardzo trudna – zwłaszcza dla osób zaczynających swoja przygodę z SEO lub Google Ads. W Internecie pełno jest takich poradników i słowników, więc warto z nich korzystać. My również postanowiliśmy mieć swoje własne. Zatem zapraszam do lektury. Jak będzie czegoś brakowało, lub coś będzie dla Was mało zrozumiałe – zachęcam do komentowania. Postaram się słownik aktualizować na bieżąco.

 

Słownik pojęć SEO

 • Content – content to po prostu treść. Contentem nazywamy całą zawartość na stronie www. Contentem może być osobny artykuł ale również infografika czy wideo. Content podczas budowania strony internetowej jest jedną z najważniejszych, jak nie najważniejszą, rzeczą do wykonania. Treść na stornie jest jednym z głównych czynników wpływających na wyniki wyszukiwania. Content is the King.
 • Duplicate content – czyli powielanie treści, duplikowanie lub po prostu „kopiuj, wklej”, „Crtl C + Crtl V”. O duplicate content mówi się wówczas gdy na kilku stronach internetowych znajduje się dokładnie ten sam tekst. Content, żeby był wartościowy musi być unikalny.
 • SEO copywriting – jest to usługa polegająca na pisaniu tekstów. W tym przypadku nie jest to zwykły copywriting tylko SEO copywryting. Jest to usługa pisania tekstów (contentu) na strony www według zasad i wytycznych SEO. Teksty pod SEO powinny mieć wysoką jakość, odpowiednią ilość znaków i określoną budowę.
 • Optymalizacja treści– szereg działań mających na celu poprawę tekstów na stronie pod katem pozycjonowania. Podczas procesu optymalizacji tekstów brane są pod uwagę takie rzeczy jak: nagłówki, tytuły, odpowiednia długość znaków, odpowiednia budowa akapitów, gęstość fraz kluczowych, atrybuty ALT obrazków itp.
 • Atrybut ALT– jest to atrybut obrazka (opis obrazka, grafiki), który znajduje się na stronie  internetowej. W momencie kiedy danemu użytkownikowi nie załaduje się obrazek to ten tekst wyświetli się w zamian. Dla programistów w kodzie wygląda on tak: <img src=”www.jakasdomena.pl/obrazek.njp” alt=”OPIS OBRAZKA” />
 • Anchor tekst– jest to usługa polegająca na pisaniu tekstów. W tym przypadku nie jest to zwykły copywriting tylko SEO copywryting. Jest to usługa pisania tekstów (contentu) na strony www według zasad i wytycznych SEO. Teksty pod SEO powinny mieć wysoką jakość, odpowiednią ilość znaków i określoną budowę.
 • Description – jest to opis danej strony/podstrony w specjalnych metatagach w kodzie strony. Inaczej meta description. Jest to krótki opis, który pokazuje użytkownikom okazać co znajdą na wyszukiwanej przez niego stronie.
 • Indeksowanie – mówiąc językiem SEOowym – jest to proces dodawania stron oraz podstron do wyszukiwarek internetowych. Pracę tę wykonują roboty Google, które przeszukują Internet a algorytmy umieszczają przeszukaną stronę na odpowiedniej pozycji.
 • Crawlowanie – w języku angielskim crawling to po prostu „czołganie”, pełzanie”. Przekładając te tłumaczenie na język pozycjonerów, proces ten oznacza poruszanie się robotów Google po stronach i pomiędzy podstronami przed ich indeksacją. Roboty sprawdzają czy strona nadaje się np. do zaindeksowania czy też nie.
 • Nofollow -Atrybut linku noffolow mówi robotom Google, że ten link mogą uznać za mało istotny.
 • Dofollow – Atrybut linku dofollow nakazuje robotom Google, aby odwiedziły link, który zawiera atrybut dofollow.  W kodzie wygląda to tak: <a href=”http://www.naszastrona.pl” rel=”dofollow”>Link</a>
 • Przekierowanie 301 – przekierowanie stałe na inny adres internetowy. Np. mieliśmy jakąś podstronę, która była zaindeksowana, ale została usunięta. Wówczas warto zastosować przekierowanie 301, aby roboty Google nie trafiły na podstronę, która nie istnieje. Np. www.naszastrona.pl/starylink >> www.naszastrona.pl/nowylink

  Ostatnia aktualizacja 6.02.2020.

Michał Modliński
(OSM)

0 0 votes
Article Rating
Powiadomienia o nowych komentarzach
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments